Domů · Úvahy, rozhovory · Rozhovor Turka se Snagou

Rozhovor Turka se Snagou

1. Kdy jste vznikli, za jakých okolností a proč jste si dali název Snaga?
MAGUA - Úplné prvopočátky jsou v letech 96-97, kdy jsem s Mauhurem čuchl k dřevárnám. V těchto letech jsme zjišťovali informace, vyráběli první a dosti brutální a těžkopádné zbraně. V létě 97 se Mauhur (s bývalým členem Darthmaulem) zúčastnil první akce - Lukov. O rok později taky já. Následujících několik let jsme jezdili jen jako parta nadšenců a s sebou brali různé kamarády a známé. První náznaky utvoření skupiny byly v letech 2001/2 a v zimě na přelomu těchto dvou let se tak také stalo. Prvotní pracovní název byl taková šílená slátanina - Mor Skurut-hai. V té době jsem se totiž začal zabývat Černou řečí a toto mělo znamenat Temní Skuruti. První akcí, kde jsme jako skupina vystoupili, byly Staré Zadky v roce 2002 (21.-23.6.)), kde jsem byl já a nyní již bývalý člen Hugo. Název se ale brzy změnil, a to na současný - Snaga. Název Snaga opět vychází z černé řeči a znamená otrok. Je to výraz používaný pro označení menších, jakoby podřadnějších mordorských skřetů, což nás přesně vystihovalo. Nechtěli jsme si dávat nějaké honosné označení nebo názvy, být hrdiny atd., ale naprosto obyčejnými bezvýznamnými skřety, což výraz Snaga doslova popisuje. A v tomto duchu se odvíjel celý další vývoj Snagy, orientovaný čistě na mordorské (morgulské) skřety, obyčejné, žádné Skuruty (tfuj...:). Klíčovými lety bylo období 2003/4, kdy se k nám přidalo hodně kvalitních členů a následoval neméně úspěšný rok 2005, kdy se do Snagy dostala další početná část současných členů a s ní i obohacení co se týče rozmanitosti ras a tvorů. Snaga tak v současné době nečítá již jen typické Snaga-skřety, ale i Trolly a objevují se náznaky Taurů.

RAIA - No význam SNAGA Magua napsal. To co bylo (ve smyslu Snagy) před tím nevím, přidal jsem se až později. Jinak s Maguou, Mauhurem a Darthmoulem jsem se znal z předchozích akcí a poněkud jsme působili stejným směrem, takže moje spoluúčast byla jen otázkou času a souhlasu Snagy.
PS: Ad Snaga = Otrok. Jistě sis Turku všiml, že na bitvách nazýváme hodně lidí (hlavně slečen) otroky. Hodně lidí to chápe jako urážku, ale jak již víš, tak my jsme vlastně taky otroky. Takže je to spíš takový uznání dané "bytosti". I když občas se to zvrtne a je to myšleno trošku jinak. To je většinou, když se o někom mluví jako o otroku Snagy (tzn otroku otroků)), což znamená že snad i něco horšího není... ale i tak to není myšleno zle. Jen, že ty lidi jsou ok, ale my by jsme je mezi sebe (jako členy SNAGY) oficiálně nevzali.

KODO První setkání se snagou proběhlo asi na jednom z artušů (vzhledem k tomu kolik jich bylo, neumím přesněji určit) kdy jsme s tehdejší šermovačkovou grupou koexistovali a spolubojovali se dvěma malýma a hubenýma týpkama s černými obličeji , ze kterých se později vyklubali Mauhur a Darthmaul. To je má první vzpomínka, ale jestli si už tehdy říkali snaga, to fakt nevím... Lide, co jsem s nima jezdil, postupně odpadali, a když padla nabídka vstupu, tak jsem neváhal. pak jsem najednou zjistil, ze spousta lidi snagu skoro uctívá, ale tehdy mi to tak vůbec nepřišlo...

CTIBOR - Já sem začal klasicky naivně na bílé straně. Tam my ale chyběla morálka a atmosféra. Naštěstí sem se tehdy na první bitvě seznámil s Budym a gormagem, později se k nim přidal, na jejich haradskou stranu. A asi rok bojoval bok po boku s nima. Potom sem s budym vyrazil na Prorokovu věštbu a poznal mocného šamana Maguu a boha Raiu. Tehdy ty dva roky před tím mi tak opravdu připadali a s tím i celá snaga. A pak to šlo ráz naráz přišel dargorath a český pp a já zvyklej jezdit s budym sem jezdil i se snagou.

2. Proč zrovna za skřety a jaký je váš názor na jiné rasy, vezmem- li tolkienovský svět z něhož dle všeho vycházíte (teď myslím ten názor na dřevárnické komunity ras či národů, proč skřeti, mě je to jasné, ale třeba pro nováčky nebo jiné... závorka bude potom smázána).
MAGUA - - To je těžký... sám na to moc dobře odpovědět neumím, respektive nedovedu uvést tu pravou příčinu. Temná strana je prostě moje krevní skupina (ve většině případů). To této části dřevárníků nejlépe zapadnu, mám si tam nejvíce co s kým říct, styl zábavy, boje atd. mi nejvíce sedí. Nejvíc se to pozná večer u ohně. U ohně skřetů (temné strany) se chlastá, baví se, dělá se takový ten přiměřený bugr atp. Já bych asi nedovedl sedět celou noc u svíčky v zavařovačce, poslouchat hru na píšťalku, falešný ženský zpěv a vyprávět si vtipy z matematiky nebo povídat příběhy o koupání křečka... to hold není můj styl. Tam kde su (myšleno ve světě dřeváren) se cítím dobře. Styl, image, "morálka" skřetů, trollů, goblinů apod. tvorů mě provází už hodně dlouho (ještě před dřevárnama) i v "civilním" životě, takže jinam sem se ani zařadit nemohl. Takový jaký sem na dřevárnách sem i v normálním životě, jen s maskou člověka a střízlivým chováním... A můj názor na jiné rasy... Jako lidi nikoho za to, že jede za jinou stranu neodsuzuju, samozřejmě, přátele mám skoro ve všech rasách, národech a komunitách, ale je fakt, že se povahou v globále dost liší. Jak vystupováním, stylem boje, mluvou atd. Dost mi to u jiných národů připadá jen jako přetvářka hrdinství, vznešenosti atp., sotva skončí akce, sou z lidí větší hovada než z většiny skřetů. Když sem kupříkladu pomáhal Raiovy s úklidem po jednom PPčku, nejvíc bordela zbylo po elfech a nejvíc odpadků sem sbíral právě kolem jejich stanů... zatímco po skřetech nezbylo skoro nic a bordel si sami uklidili. Neříkám, že je to tak ve všech případech, to rozhodně není, ale výjimka to taky není. Je to spíš spojený s věkem. Starší hráči, z jakýchkoli národů, mají víc zodpovědnosti než mladší. Jak sem už psal, na dřevárnách se chovám stejně jako v normálním životě, čili i tam neposuzuju nikoho automaticky podle toho, k jaké skupině patří, ale "kus od kusu". Nicméně mě, niterně, nejvíce sedí strana temná (divný slovo, zavání hraním si na drsňáka, satanistu apod., což nejsu ani jedno, naopak!). Nemám rád, na fantasy akcích, LARPech atd., unifomitu (třeba na vojně mi to vůbec nevadilo:)), nemohl bych být ve skupině, kde bych musel dělat kostým co nejvíc podobný někomu jinýmu. Naopak mám rád, když u nás ve Snaze sou ty kostýmy co nejrůznorodější (v rámci temné strany)), každý do nich dá kus sebe, vyjádří se, realizuje se, přinese nějaký nový nápad atp. Což u jiných národů moc nejde...
Čili pro mě... JASNÁ volba - TEMNÁ strana.

ELRIS - jak už psal Magua-je to taková moje přirozenost, ale narozdíl od něho já taková v "reálným světě" bejt nemůžu, tudíž jezdím na bitvy především proto, abych mohla být sama sebou.no ale je fakt, že sem původem haraďanka, ke skřetům mě natrvalo překonvertovala až nabídka Snagy, přidat se k nim no a proti jiným rasám nic nemám, všichni se dají upravit na delikatesu... tak jinak a vážně-je mě jedno, jakýho národu je člověk, pokud si rozumíme a stejně tak naopak pokud je to *****. kamarády i lidi, který nemusím, mám ve všech národech zhruba stejně....no, možná ti elfové trošku pokulhávají za průměrem

RAIA - Proč za skřety? No, prostě je to moje krevní skupina. První akce byla za modré (Artuš)), ale na druhé jsem již byl za skřety (původně za trpasíky, ale těch prý bylo moc)), no a u těch jsem zůstal. Jak tu už kdosi psal, tak skřeti jsou pro mne ti praví. Už možná od kdysi (1998)), kdy je tvořila elita. Mnohem líp se s nima kecalo, podnikaly různé akce (i mimo dřevárny). Ostatní byli takoví ti hrdinové. Jen já a já. Když ale něco takového řekl skřet, byla z toho většinou pěkná bžunda. Za ty roky se toho u skřetů změnilo celkem dost. Hodně lidí přestalo jezdit, ale především ti, co si hráli n hrdiny na bílé se najednou začali objevovat u černé, ale hráli si (kéž by hráli) na prasata... a to je důvod proč jsem u černé zůstal, když hodně jiných skupin přešla na jinou stranu, ZACHOVAT skřetstvo tak, aby k němu zase nováčkové vzhlíželi. Nevadí mi lidé, jenž jezdí za jiné národy/rasy, pokud to umí zahrát a pokus si uvědomují, že určité věci/způsoby hraní kazí zábavu ostatním, ale to platí i pro skřety. Bez protivníků by se nám špatně bojovalo. A jak řekl Magua, skřeti nejsou uniformovaní. Každej ze Snagy je totiž individuál a tak to má být.

KODO - Za skřety jezdím z několika důvodů... z různých akcí, larpů, světů a pod. znám spoustu individualit, nicméně lidé, co jezdí za černou stranu jsou mi asi nejbližší názory, humorem, celkově chováním (nepočítám individua v černých roztrhaných mikinách s nápisem antifa, co se před bitvou zhulí a v půlce boje odchází do hospody, protože už je to nebaví)... dále pak po uvedení filmu Pán Prstenů do kin se všude zjevilo spousta Aragornů, Legolasů a sličných lučištnic (kdo pamatuje ty časy, kdy na bitvu o 150-200 lidech přijely 2 az 3 ženštiny větsinou vzhledu pochybného... ))) )), tak aby vůbec měli proti komu bojovat.... taky kvůli kostýmu, přijde mi, že při stejně časové, finanční a invenční investici jsou skřetí kostýmy daleko více variabilnějši než u bílé strany (natáhnu kroužkovku, přehodím plášt, na štít koňa a hurá za Rohan )

3. Odkud jste? Skupina funguje jen na dřevárnické urovní? Nebo i v realném životě se společně bavíte?
MAGUA - Členové Snagy jsou z různých míst, převážně jižní a střední Moravy. Základ je z Brna, další jsou z Blanska a okolí, Tišnovska, Olomoucka atd. Jelikož se mnozí z nás znají už dlouhá léta, pochopitelně se stýkáme i mimo dřevárnické akce. Já s Mauhurem se kupříkladu znám už asi 21 let Ale i s novějšími členy pořádáme společné akce mimo dřevárny. Jsou naše tzv. Troll Party, prostě společný chlastačky. Nebo děláme různý výletový akce, společný oslavy, silvestr atp.

4. Když jsem vás prvně viděl tak mě nadchlo perfektní malováni a velmi pěkné kostýmy. Chodíte někde na inspiraci? Nebo si razíte svou cestu. Lpíte na nějakých zásadách. Jak by měl skřet ze Snagy vypadat?
MAGUA - Co se týče malování, tak se vyloženě o inspiraci asi mluvit nedá. Ostatně to malování je pokaždé trochu jiný, podle nálady nebo i podle konkrétní akce (třeba i žertovné, parodické atd.). Každý si dělá svoje sám, podle vlastní představivosti. Důležitý je u nás poslední dobou to, aby to malování bylo opravdu kvalitní a všude, aby nikde neprosvítala čistá kůže. A co se kostýmů týče, tam je ta inspirace určitě větší, ať už podle filmů či her. Ale to se týká většinou jen jednotlivých doplňků, celkový kostým podle předlohy u nás asi nikdo nemá. Nemyslím si, že by jsme vyloženě lpěli na nějakých zásadách. Snažíme se to prostě dělat jak nejlíp umíme, já sám se například snažím poslední dobou prosazovat i ve Snaze tzv. "living", čili aby byly používaný pokud možno přírodní materiály. Bez koženek, jekoru, umělých kožešin, gumových doplňků atp. Doba jekorových kyrysů a přileb podle mě skončila a je potřeba jít s dobou. Já už bych v něčem takovým na akci ani nejel... cítil bych se trochu trapně.

CTIBOR - U mě je to inspirace ze všeho možného Lotr Warcraft i třeba američtí indiáni prostě cokoliv v souladu s přírodou: Bohužel se ale nedokážu až tak úplně vyhnout nepřírodním materiálům. Podle mě udělat dobrej skřetí/trollý kostým je těžký není to jen černá látka.....

5. Čím se malujete? (tedy pokud to není tajemství) Slyšel jsem něco o předané zkušenosti od nějakých veteránů.
RAIA - Malujeme se suchými pastely. Cena 7-10,-/kus, 1 kus stačí na nabarvení jednoho skřeta. Postup: namastit tvar, vytvořit relief (ostré hrany, atd)), dodělat zbytek.

MAGUA - Jak už říkal Raia, používáme suché křídy, já je kupuji v obyčejných malířských potřebách za 7-9Kč za kus. Dnes je v tomto ohledu situace dobrá, jelikož ty specializovaný malířský prodejny nabízejí od každé barvy libovolný počet kusů atp. Pamatuju časy, kdy např. Darthmaul v papírnictví se snažil zabavit prodavačku tak (zahrnoval ji neustálými dotazy)), aby se moc nekoukala k pultu a v mezičase přehazoval křídy v krabičkách se všemi barvami, jak se kdysi pouze prodávali, aby získal co největší počet černé a červené, našich nejpoužívanějších barev. Postup na barvení je prostý - křída se rozmočí ve vodě... tročce vody... až vznikne taková kašička, ne moc řídká. Na nanášení je dobrá použít štetce, ale i rukou se to dá... výsledek je o něco málo slabší. Samozřejmě se začíná světlejšími barvami a černá je nakonec. Až to zaschne, což trvá jen chvilku, zkontroluje se to a dodělá se případný nedostatek, páč ono to někde občas popraská, prosvitne atp. Opět nesmím zapomenout podotknout, aby dojem z kostýmu díky malování byl úplný, i toto musí být úplně. Tzn. pokud možno i ruce, uši (za ušima) a jiná odkrytá místa!

6. Na bojišti coby skupina spolupracujete? Máte naučeny nějaké taktiky?
RAIA - Pokud vím tak vůbec nespolupracujeme. A jedinou taktikou je vést ostatní tak, aby to mělo nějaký smysl = tlačit je do brány ve věžích, vrhat se po nepříteli, případně ustupovat... ale nejhlavnější taktikou je, NECHAT zahrát i protivníka

7. Na vašich stránkách je plno akcí, na kterých jste pobili hodně nepřátel. Na které vzpomínate nejraději a proč?
RAIA - NO, všechny, kde jsme byli. Každá byla něčím zvláštní a originální

CTIBOR - Na všechny akce vzpomínám víceméně v dobrým. Když se nevyvedla bitva tak večer ano a naopak.

MAGUA - Raia má recht... To fakt nejde říct, která akce byla nejlepší, an kterou nejvíc vzpomínám. Samozřejmě některá utkví v paměti více jiná méně, ale každá měla svý kouzlo a na každé (nejspíš:) jsem byl rád a mám z každé spoustu zážitků. Páč... i když se akce jako taková (bitevně) třeba moc nevyvede, tak Snaga si ten víkend dokáže zpříjemnit sama, což se již mnohokrát ukázalo.

8. Co vaše plány do budoucna? Co máte v plánu?
CTIBOR - Do budoucna být lepším trollem vylepšit kostým a doplňky, zlepšit se v ovládání zbraní a zkusit i železo.

RAIA - Jak bych to řekl, LF ? A nakopat všem ostatním zadek a stát se skutečnými bohy!

9. Co by jste doporučili začínajicím skupinám či bojovnikům?
CTIBOR - Vítejte na Larpu je to hra na hrdiny ve které se jde o to co nelíp se pobavit a zkusit si život někoho či něčeho nereálného středověkého. Ať už hrajete za sličného elfa bestiálního skřeta nebo silného vikinga, myslete na to že je to pořád hra a jejím úkolem je bavit. Proto k tomu tak přistupujte.

MAGUA - Co doporučit bojovníkům z bílé strany nevím, za tu jsem nikdy nehrál a nebudu... TROLL & URUK POWER RULES Co doporučit bojovníkům, kteří chtějí nebo už začínají na temné straně. To je těžký, těm se nic moc víc než psal Raia doporučit nedá. Skřetstvo se neřídí žádnými poučkami, tak ať jsou hlavně svý a jdou si svou vlastní cestou.

KODO - Začátečníci by si měli uvědomit, že nejde všechno naráz a hned, stačí mít obyčejnejší kostým a umět držet meč před sebou a postupně pilovat šerm a vylepšovat kostým (dnes je spousta inspirace v knížkách, časopisech a na netu)), neboť "hlavní je zápal, talent se dostaví" )) a ve skupinách by měly převažovat kvality kamarádství, společných zájmů a zábavy nad bitevními schopnosmi, aby se vytvořila ta správná spolubojovnická, spoluparičská a jiná pouta. Slyšel jsem nedávno historku o nebohém chlapci, který oděn ve varkoči (nebudu popisovat, ale modrozelení jiz vědí...) vláčel asi čtyři meče a dva štíty a na dotaz proč s sebou nosí tolik zbraní odpověděl, že mu to nařídil vyšší důstojník (přesný název hodnosti už jsem zapomněl)... Chápu, že se dá i vybudovat jednotka na vojenské buzeraci, ale s takovým přístupem by tyhle typy se Snagou dlouho nepřežili

Dodatek: Bohužel se nepodařilo k rozhovoru přizvat i další členy Snagy, ač o to bylo nespočet pokusů. Hold, někdo to myslí vážně, leč pro někoho je to méně důležité a není schopen přispět vlastním příspěvkem (vyjma těch, kteří nemají přístup k internetu, ti jsou omluveni). Všem těm, kteří do tohoto rozhovoru přispěli vroucně děkuji...

23.04.2006. 00:00

Komentáře