Domů · Úvahy, rozhovory

Prasata

V sobotu 15. března jsem podnikl krátký výlet do Kyjovic. Když jsem se procházel loukou, kde bývají od dob prvního Dargorathu pořádány menší i větší ostravské bitvy, byl jsem zaražen slušnou spouští, která po poslední potyčce zbyla. Žádná mrtvá těla či končetiny, ale pár polámaných zbraní a odpadky. Okolo centrálního ohniště byly poházeny četné konzervy a lahve, zbytky oděvů a jídel a jedny pravidla k boji. Chápu, že proběhla zřejmě Vaagus bitva, ale i tak... A tak bych vás rád poprosil, budete-li organizovat bitvu, pokuste se odklidit i její následky, jinak se za čas utopíme v desítkách nezbořených provazových pevnostech (sám jsem zde nalezl tři). A vy - chrabří bojovníci i podlí skře»áci si obaly obveselovadel a medoviny na kuráž zase odneste, kosti nepřátel důkladně ohlodejte a zahrabte a zlámané čepele když už nic, alespoň spalte. Bude to pak v lese alespoň vypadat, jako v lese...

Komentáře 26.02.2005. 15:32

Zbroje – opomíjené i přeceňované

O zbraních toho padlo již mnoho, o zbrojích také, ale i tak tento článek přináší jiný pohled na zbroje.

Zbroje jsou tím nejsvrchnějším, co na sobě při bitvách a larpech máte. Proto jsou velmi často silně nápadné. Navíc, ti nejopancířovanější se staví často do prvních řad. A je jen smutné vidět někoho v plné zbroji krčícího se někde vzadu… Tím bych přešel k prvnímu bodu:

Důvod užití zbroje:
Zbroj je něco, co nás ochraňuje při boji. Při boji, ne při náhodné ráně. Dřevárny a larpy nejsou primárně o kruté řeži, ale jsou o tom zahrát si jistou postavu. Třeba vojáka. Ten si na sebe bere zbroj, aby přežil, protože často bojuje. To znamená jedině dvě věci – zbroj musí být funkční a musí se v ní dát dobře bojovat. Každý, kdo tedy nese zbroj, je válečníkem a měl by počítat s bojem, proč by se pak ale měl schovávat? Má bojovat!

Když víme, k čemu tedy zbroj vlastně je (ne, že bychom to nevěděli), můžeme si říct, jak je kombinovat. Předtím ale krátce o zbrojích, ty můžeme rozdělit na několik skupin, začnu tou nejodpudivější a budu pokračovat tou nejlepší: Jekorové a laminátové – ty jsou, podle mého soudu, velmi nevkusné. Zvláště pokud z toho vyrobíte placatý kyrys, přelepíte jej kobercovkou a nalakujete je stříbrně. Kobercovka vytvoří nehezké pruhy a vy vypadáte jako trestanec v popelnici. Navíc, když připomeneme funkci zbroje, pohyblivost, zjistíme, že jekorový kyrys nejen že vypadá hrozně, ale je i nefunkční.

Látkové, vycpávané – vyrobit si prošívanou látkovou zbroj není vůbec jednoduché. Sám jsem to zkoušel a ruční šití skrze 10 vrstev je zvěrstvo. Proto jsem si koupil zbroj z Fantasyobchodu a jsem vysmátý. Vycpávané zbroje vypadají skvěle, o to více, pokud jsou doplněny třeba ocelovými prvky, jako jsou kukly, helmy, ochrana kloubů atd. Kouzlo vycpávaných zbrojí pro mne spočívá i v tom, že jsou reálné a historické. Tyto zbroje se nosily až do příchodu střelného prachu a i v době jeho vlády se držely déle, než plnoplátové zbroje. Z historického hlediska se jedná o nejrozšířenější zbroje vůbec. Navíc, údržba těchto věcí je jednoduchá, stačí jehla s nití – to zvládnete i v bitevní vřavě.

Kroužkové zbroje – kroužková zbroj vypadá skvěle. Je jednoduchá na výrobu (pokud si seženete kroužky) a na údržbu, akorát rezaví. Ale v dnešní době, kdy existuje možnost galvanického pokovení, to není problém. Na trhu se obzvláště osvědčují pozinkované předpřipravené kroužky, ze kterých jsem pletl i svou vlastní zbroj. Možnou nevýhodou této zbroje je, že je těžká (až 10kg) a že se musí kombinovat s podložní vrstvou, nejčastěji vycpávanou zbrojí, která měkčí údery. Kroužkovky jsou totiž navrženy na ochranu proti sečným zbraním. A tady je rozdíl mezi dřevárnou a železem. Na železe je kroužkovka velmi vítaná věc. Na dřevárně je to spíše ozdoba, protože tupé ploché zbraně (i meč je tupý a má širokou plochu dopadu) působí na tělo jinak, než pravý meč. Proto byste si měli rozmyslet, jestli takovou (pro někoho) těžkou věc na dřevárny vůbec chcete a jestli neinvestujete rovnou do ocelových prvků nebo jestli nezůstanete u kvalitní prošívanice. Ocelové prvky – tím je myšlena ocelová zbroj, ne však kompletní. Nejčastěji se nosí ocelové ochrany kloubů, hlavy a ramen, pěkně po vzoru trpaslíků. Nevýhodou je opět nutnost podkladu, vycpávané zbroje. Samotná helma, do které dostanete, pěkně zazvoní a hlavu neochrání. Ramena musíte mít na něco upnutá, jinak jsou nepoužitelná. Nejlepší je vázat je přímo na vycpávanou zbroj.

Tady je hezky vidět, že to nejlepší, do čeho můžete investovat, je prošívanice. To je základ, na kterém můžete skvěle a efektivně (jak funkčně, tak esteticky) stavět. Pokud to všechno shrneme, vyjde nám jakýsi mišmaš. Základem je rozhodnout se, co chci být za postavu a podle toho se zařídit. Pokud vesničan, na zbroj ať ani nemyslím. Pokud hraničář, nebo jiný lesomil, vycpávaná zbroj a kožené nátepníky je maximum, ostatní by mohlo plašit protivníka (a zvěř)... Válečníci ať nosí vycpávané zbroje, rukavice a helmy (to je základ), majetní pánové ať k tomu přidají kroužkovou zbroj či kožený kyrys, králové, panovníci a trpaslíci ať se zakují od paty k bradě do ocele prvotřídních kvalit.

Závěrem snad jen heslo kvalitní zbroje: ochrana, funkčnost a dobrý vzhled!

Napsal: Vrog

Komentáře 25.02.2011. 11:37

Sraz organizítorů z ostravska

12.5.2009 jsme měli v Ostravě sraz organizátorů dřeváren z ostravska. Dorazil OndraKL (BPA, Dargorath) Goblin (Mongolové 2x do roka) Turek (kafrá do Telmnadu, Bitvy o Morii) Nord (Alansie)
z diskuze vzešlo toto:

- nějak samovolně pronikly na ostravsko rozšířené zásahové plochy, asi se k ním přejde, zdali s přidají všichni to se uvidí.
- průměrná úroveň kostýmu je dle všeho vyšší než v republice (podotýkam průměrná, je tu plno jedinců co x let na něj nesáhly :(, je tu málo tahounů co by měli bomba kostýmy na každou akci, měřítko je i tak relativní )
- nenastopila nová vlna organizítorů, kteří už třeba 2-3 roky jezdí, což je problém do budoucnosti, neb ti stávajicí nebudou se věnovat dřevárnám věčně
- díky chybějicím novým orgům akcí ubývá, nicméně je tak časy vyjíždět i mimo region, což je přínos
- chtělo by to dotáhnout lidi na hofyland, hlavně nováčky, neb se jim otevře nový obzor
- více podpořit skupiny, vznik skupin, neb skupiny jsou schopny organizovat akce, rozvíjet know how, předávají tradici
-nějak nakopnout drevarny.cz kromě pár jedinců tam nikdo nepřispívá, přitom prolinkovanost i návštěvnost je solidní, tak toho využít, když už se platí hosting a doména
-najít nějaký legalní plac, kde by se snadno zajišťovaly povolení, neb biťák v poslední době trpí na motorkáře a místní jsou tak nevrlí na všechny

Snad jsem na nic nezapomněl

K jednotlivým bodům se rozepíši samostatně.

Komentáře 24.05.2009. 00:00

<< První < Předešlý [3 / 3] Další > Poslední >>