Domů · Dřevárny · Rozhovor Turka s Melian

Rozhovor Turka s Melian

organizátorka Bitvy pěti armád 97-00, občasná panovnická role na nějaké bitvě, šílené i moudré role na LARPech, člen sdružení Wothanburg...

Ahoj. Kdysi jak jsem začínal jezdit na dřevárny, tak jsem všude slychával o akcích co organizovala Meliana (psal se rok 2002-2003) a o staré éře dřeváren. Mohla by jsi trošku povzpomínat a říci co vše máš na svědomí? a-hoj ]:-)
Myslíš zavzpomínat na staré časy, jak to dřív bylo lepší jiné - ti elfové byli vetší srágory, skřeti byli větší machři a velitelé uměli pořádně zařvat, ne jako dnes... Popravdě pro mne ty "staré časy" začaly v sezónou 97, kdy jsem na jejím konci pořádala první Bitvu pěti armád. A pak několik dalších.

Jaké ty začátky byly z pohledu něco organizovat? Vždyť dřevárnická komunita se začala více rozrůstat až s příchodem Pána prstenu do kin a rozvojem internetu. Nedokáži si třeba vůbec představit jak se dávalo vědět, že tenhle datum je v Krnově bitva na motiv nějakého Tolkiena a lidi by měli mít to či ono.
Určitě znáš v Ostravě knihkupectví Geralt - před pár lety bylo ještě na ulici Stodolní (v té době tam byl jeden pajzl a tohle knihkupectví) - tam šel organizátor vyvěsit plakát, na který vměstnal veškerá pravidla. Později už třeba jenom plakát a pravidla pak rozesílal poštou. Bitva pěti armád měla docela dobrou propagaci, protože její plakátky visely ve fantasy obchůdcích po celé Moravě+Praze. A když's na ten plakát napsal i telefonní číslo, mohl ses pak bavit domácími výlevy jako: "Jano! Volá Nějaký člověk, představul se jako Pán pelechu a chce Melian!"

Vlastně jsem zapomněla na Dech draka, tam se taky dobře věšely oznámení. Ale bylo potřeba je provést dost dopředu.

To zní pěkně. Když jsme u toho proč zrovna Melian. Kde vznikla tahle přezdívka?
Přezdívku jsem si přinesla z mé druhé dřevárny - Silmarillionu. Přijela jsem, dostala roli, roli příliš nezvládla, ale pronásleduje mě to, jak vidíš, dodnes.

Za 9 let, se člověk hodně změní. Co melian a dřevárny dnes?
Myslím, že teď jsem ta samá Melian jako na začátku, jen k tomu přičti 9 let zkušeností. Za tu dobu jsem prošla obdobím nadšení, útlumu a nového nadšení, které se mě naštěstí drží. Taky na začátku jsem organizovala bitvy, pak jsem přešla k menším akcím, ke světu, k LARPu a teď už zas vím, že mi nejvíc sedí bitvy.

Proč více bitvy než larpy?
Jsou přímější, dají se lépe vyvážit, k jejich provozování není potřeba velká základna lidí, kterou nemám.

Loni jsi z mého pohledu (možná se mýlim) začala zase po delší době dělat bitvu v Krnově. A to na dřevárny nezvyklé období, téma. Tróju. Kde jsi k myšlence dělat z tohoto období bitvu přišla?
Máš pravdu - začala jsem znova a v Krnově a nad tématem jsem dost přemýšlela. Tolkien je sice vděčný (a jistě by našel znovu své příznivce)), nicméně už vyčerpaný až do dna. Tak jsem hledala jiné legendy či pohádky, až jsem došla ke Tróji. S nadějí, že Hollywoodský film udělá dobrou reklamu a nesmrtelný epos má své příznivce i dnes, jsem uspořádala první ročník. S tím, jak se vyvedl, jsem spokojená jen tak napůl, ale snad jsem se poučila a druhý ročník, ten teprv ukáže, zač je toho Homér.

Kniha je parádní, koho nebaví číst, má dnes možnost shlédnout film. Ale nebojíš se toho, že je to velký rozdíl mezi trojským obdobím a fantasy světem, v němž se většina dřeváren odehráva. Myslím tím kostýmová, urovní boje. Přece jen kdysi se bojovalo jinými zbraněmi, než jsou standarty na dřevárnách. Loni jsem se ještě bála, proto jsme udělali takový trójský miš-maš se standardními zbraněmi. Letos už si myslím, že tady je potenciál hráčů, kteří se umí připravit na tématickou bitvu. Kostýmy pro řecké období jsou velmi snadné na výrobu, taky na stránkach bitvy k nim máme návody. A zbraně povolujem jen jednoruční, k tomu kopí, taky speciální kombinaci krátký meč a velký štít a to samo o sobě změní styl boje. Tady už je nutnost tvořit formace, taktizovat atd.

Soutěž o post Heleny jsi vymýšlela dlouho? Mně příjde na Tróji právě parádni to, že se tam hmatatelně bije o něco. Jak to je s Helenami, hlási se samy a ve velkém počtu nebo je s tím problém?
Mám v hlavě představu pohodové bitvy, kde si hráči hrají pro sebe. A taková Helena, kterou si sám zvolíš, za tu se pak bije daleko líp než za nějakou "kamarádku orgů". Loni jsme měli kandidátek dost. A hlasování probíhalo dost živelně, pbčas se někdo snažil nabourat databázi... ]:-). Letos máme zatím dvě lidské kandidátky a pak nějaká zvířata. Předpokládám, že až v neděli spustím hlasování, strhne se bitka mezi těmi dvěmi lidskými kandidátkami.

Loni jsme byli svědky hodně národů, hrdinů, kvestů pro ně. Jakým směrem by měla Trója v budoucnu směřovat?
Národy zkusíme centralizovat společnými stanovišti, úkoly pro vojska budou rozhodně a velký počet hrdinů bych též ráda zachovala. I "malý" hrdina je hrdinou a lépe se pak bojuje po jeho boku, když víš, že je téměř nesmrtelný, ačkoli v boji nemá žádné výhody oproti normálnímu vojáku.

Stejně jako potěší zabití i "malého" hrdiny u nepřátel ]:-)

Nedá mi to, strana Amazonek bude zachována? Byla mi nejsympatičtější.
Aaaano, ta je tak obecně nejoblíbenější. Zachována bude, registrace na bitvu běží od včerejška a už teď je jisté, že Amazonky přijedou na pomoc Tróji.

Loni na Tróju dorazili Melkel a další dřevárnici, co už nějakou dobu na akce nejezdili. Co říkali na směřováni dřeváren. Přijdou ještě někdy?
Doufám, že přijedou. Co se týče těch komentářů - nevím, jenom od Melkela jsem slyšela, že hodně prasil, jenže to dělal i dříve, takže styl boje se zřejmě tolik nezměnil ];-). Ale rozhodně se budu snažit nalákat aspoň na Tróju lidi, kteří byli dřív dobrými veliteli. Těch vždycky bylo a je nedostatek.

Co Melian a léto? Byla jsi na nějaké pěkné akci, nebo máš v plánu někam vyrazit?
Užila jsem si 2 týdny workshopů Wothanburg. Počasí dobré, opálení na výbornou, prostě krása. Teď už jen tak lehce relaxuju v práci, i když zrovna zítra se chystám na LARP Věk hněvu. Tam půjde vážně o život ];-)

No a pak už přijde konečně Trója.. ta mi to léto pěkně završí ]:-)

Díky moc za rozhovor a na hradbách Tróji ahoj.

Ehm pod hradbami, Trója nepadne !!! A-hoj

01.07.2006. 00:00

Komentáře